Które rośliny w ogrodzie dobrze jest podsypać korą?

Ściółkowanie roślin ogrodowych nie tylko pozytywnie wpływa na estetykę otoczenia, ale i niesie za sobą korzystne skutki dla zdrowia roślin. Takie, które rosną na podłożu wyłożonym ściółką zyskują wiele dzięki wartościom odżywczym, w które bogata jest kora do podsypywania roślin oraz dzięki samej jej obecności, gdyż doskonale izoluje grunt. Do największych korzyści płynących z podsypywania roślin korą należy zdolność utrzymywania poziomu wilgotności w glebie, co dodatkowo zmniejsza koszty podlewania, znaczne ograniczenie rozrostu chwastów wokół rośliny, ochrona korzeni przed przymrozkami zimą, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem powierzchni pod rośliną, ochrona przed niektórymi szkodnikami oraz zakwaszenie gleby.

Rośliny, na które rosną lepiej podsypywane korą

Choć nie wszystkie rośliny lubią kwaśne podłoże, to są takie, które doskonale odnajdują się w takim otoczeniu i dla których wartości odżywcze z kory są doskonałą odżywką. Szczególnie dobrze wpłynie ona na rośliny kwaśnolubne, czyli takie, które wzrastają najlepiej w podłożu o odczynie kwaśnym. Do roślin takich należą głównie iglaki i rośliny ozdobne. Są to m.in. hortensje, rododendrony, różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce, magnolie czy byliny tolerujące lekko kwaśny odczyn ziemi. Niektóre rośliny owocowe również wykazują pozytywne skutki kwaśnego podłoża, jak np. borówki i żurawina. 

Decydując się na ściółkowanie korą naturalną trzeba wziąć pod uwagę fakt, że efekty tego działania pozostaną w ziemi widoczne na długi czas. Oznacza to w praktyce dobrą wiadomość dla ogrodników, gdyż znacznie ułatwi im opiekę nad swoimi roślinami przez długotrwałą regulację kwasowości ziemi. Z drugiej jednak strony należy zachować ostrożność podczas wprowadzania zmian w wyglądzie swojego ogrodu. Możliwe, że posadzenie roślin o innych preferencjach podłoża w miejscu, gdzie uprzednio rosła roślina kwaśnolubna nie będzie dobrym pomysłem. Warto więc wziąć to pod uwagę decydując się na podsypanie roślin korą. Dlaczego kora sosnowa to dobry materiał ściółkowy? Przeczytaj na naszym blogu

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS