Dlaczego kora sosnowa to dobry materiał ściółkowy?

Kora, jako materiał ściółkowy zyskuje coraz większą popularność. Nie bez powodu! To doskonały surowiec pozwalający na poprawę stanu roślin i wyglądu ogródka. Podsypywanie roślin korą niesie za sobą wiele korzyści dla jej ogólnej kondycji i wyglądu całego ogrodu. Kora dzięki swoim właściwościom skutecznie poprawia warunki ziemi i ogranicza rozwój chwastów. Poza niechcianą roślinnością, dzięki ściółce z kory można zapobiec `obecności drobnych szkodników oraz groźnych grzybów chorobotwórczych.

Co więcej, kora ściółkowa ogranicza parowanie wody z gleby, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zasuszenia korzeni rośliny, szczególnie że warstwa kory dodatkowo zapobiega przegrzewaniu się podłoża. To zaś sprawia, że można realnie oszczędzić na wodzie, zużywanej do podlewania ogrodu latem. Oprócz tego, kora jako naturalny surowiec doskonale uzupełni przestrzeń ogrodu, wpasuje się w otoczenie i wypełni ewentualne luki w projekcie zapewniając jednocześnie spójność aranżacji ogrodu. 

Kora sosnowa to doskonały materiał na ściółkę pod rośliny ogrodowe

Na szczególną uwagę zasługuje kora ściółkowa sosnowa. Można spodziewać się po niej wszystkich korzyści, które zostały wspomniane wcześniej, a dodatkowo doskonale zakwasza podłoże. Takie właściwości wykazuje szczególnie kora sosny, która ulega rozkładowi. Warto wspomnieć, że kora ściółkowa jest materiałem naturalnym i wymaga regularnego uzupełniania. To pozwoli cieszyć się pozytywnymi efektami jej działania na dłużej. 

Kora sosnowa najlepiej sprawdzi się w środowisku roślin iglastych i wszystkich tych, które lubią kwaśny odczyn podłoża. Do roślin takich należą m.in.: hortensje, różaneczniki, azalie, wrzośce, wrzosy, borówki czy magnolie. W przypadku, gdy kora, której używamy w ogrodzie jest odpowiednio przekompostowana, czyli taka, która już pewien czas leżakuje i nie jest za świeża, to można spokojnie podsypywać również inne rośliny. Należy jednak pamiętać wtedy o porządnym nawożeniu azotem. Którą korę wybrać – kompostowaną czy nieprzekompostowaną? Przeczytaj na naszym blogu

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS