Jaką wybrać korę do zakwaszenia ziemi?

Ściółkę na ogół podzielić można na cztery główne grupy biorąc pod uwagę klasyfikację odczynową: zasadową, obojętną, lekko kwaśną oraz kwaśną. W zależności od potrzeb różne rośliny będą rosły silniejsze w różnych rodzajach podłoża. Zakwaszenie gleby jest więc potrzebne, by stworzyć możliwie najlepsze warunki dla wzrostu roślin kwasolubnych. Do roślin takich należą przede wszystkim wrzośce, ale oprócz tego drzewa i krzewy iglaste, azalie, różaneczniki czy magnolie. Poza tym, kwaśne podłoże świetnie sprawdzi się pod krzewami owocowymi - agrestem, borówką amerykańską i żurawiną. Kiedy takie rośliny nie będą rosły na podłożu kwasowym, nie będą w stanie pobierać z ziemi niezbędnych substancji odżywczych takich jak azot, fosfor, potas czy żelazo. W takiej sytuacji, poza tym, że wypuszczą słabe liście, nie będą urodzajne w owoce to nawet przymrą.

Jaka kora sprawdzi się najlepiej do zakwaszenia gleby?

Możliwości zakwaszenia gleby jest kilka, a jednym z najbardziej efektywnych jest ściółkowanie podłoża pod roślinami korą z odpowiednim odczynem, a najlepszym materiałem do tego jest kora sosnowa. Ma naturalnie lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu doskonale wpłynie na podłoże, przyczyniając się do ogólnego pH otoczenia roślin. W sprzedaży znaleźć można korę sosnową przekompostowaną i świeżą. Warto zdawać sobie z tego sprawę dlatego, że kora przekompostowana wykazuje lepsze właściwości zakwaszające i lepiej sprawdzi się do zakwaszenia gleby. Gleba zakwaszona przekompostowaną korą sosnową może osiągnąć pH na poziomie około 4,5.

Istnieje kilka rodzajów zmielenia kory: drobno mielona, średnio mielona i grubo mielona. Kora przekompostowana co do zasady będzie miała mniejsza grubość, co właściwie ułatwia jej dystrybucje w pobliżu rośliny. Ściółkując przekompostowaną korę sosnową warto pamiętać, by jej warstwa przy pniu rośliny nie była zbyt gruba, bo może się to przyczynić do rozwoju gnicia w obszarze samego drzewka czy krzewu. Dodatkowo ważne, że jest to materiał, który należy okresowo uzupełniać, bo będzie on samoczynnie ulegać rozkładowi. Które rośliny w ogrodzie dobrze jest podsypać korą? Przeczytaj na naszym blogu

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS