Właściwości kory kompostowanej

Na rynku dostępne są różne rodzaje kory do ściółkowania, które cechują się odmiennymi właściwościami i zastosowaniem. Ten materiał ściółkujący powszechnie stosowany jest m.in. w przydomowych ogrodach, gdzie spełnia funkcję naturalnego nawozu oraz pozwala poprawić estetykę przestrzeni, chroniąc dodatkowo przed nadmiernym wzrostem chwastów oraz przemarzaniem gleby. Wyjaśniamy, jakie właściwości ma kora kompostowana oraz kiedy warto ją stosować.

Czym jest kora kompostowana?

Kora kompostowana to kora drzew iglastych, która została poddana odpowiednio długiemu procesowi rozkładu przez mikroorganizmy. Kompostowanie pozwala na uzyskanie naturalnego nawozu zarówno z kory drzewnej, jak i innych odpadków organicznych np. skoszonej trawy oraz resztek owoców i warzyw. Proces organicznego rozkładu, czyli kompostowania kory, trwa zazwyczaj 1-2 lata. Odbywa się on w pryzmach, które powstają z odpowiednio rozdrobnionej kory.

Co odróżnia korę kompostowaną od kory świeżej?

Kora kompostowana ma znacznie ciemniejszą barwę niż kora świeża oraz cechuje się wyższym pH. Równicą jest w tym przypadku także większa przepuszczalność oraz szybszy proces rozkładu, co sprawia, że ściółkowanie należy częściej powtarzać, mając na uwadze indywidualne potrzeby ściółkowanych roślin. Korę kompostowaną cechuje także wysoka zawartość cennych związków odżywczych, jednak nie zawiera ona dużej ilości garbników oraz fenoli.

Jakie są właściwości i zastosowanie kory kompostowanej?

Kora kompostowana jest przede wszystkim bogatym w substancje odżywcze nawozem organicznym. Znajduje ona zastosowanie w przypadku roślin kwasolubnych, do których zaliczamy nie tylko rośliny typowo ozdobne np. iglaki i różaneczniki, ale także rośliny owocowe m.in. różne odmiany borówki i żurawinę. Kora kompostowana dostarcza do podłoża niezbędne związki próchnicze oraz związki azotowe, a także inne substancje odżywcze, które wpływają na bujny wzrost roślin i zapewniają im optymalne warunki glebowe. Pozwala także zatrzymać w podłożu więcej wilgoci oraz poprawia strukturę gleby, wpływając na jej rozluźnienie.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS