Rodzaje kory sosnowej

Ściółkowanie korą sosnową to popularny i tani sposób na poprawę estetyki ogrodu oraz wzbogacanie podłoża w cenne związki próchnicze. Kora sosnowa jest niezastąpionym materiałem ściółkującym w przypadku roślin, które preferują glebę kraśną. Wyjaśniamy, z jakich rodzajów kory sosnowej można korzystać w ogrodzie i w jaki sposób wykorzystać wszystkie zalety tej ściółki.

W jakim celu stosuje się ściółkowanie korą?

Piękny ogród jest wizytówką każdego domu. Ściółkowanie korą stosuje się z kilku powodów. Przede wszystkim jest to skuteczny sposób ochrony gleby przed nadmierną utratą wilgoci - ściółkowane podłoże wolniej wysycha, co pozwala ograniczyć konieczność częstego podlewania. Kora sosnowa chroni też system korzeniowy roślin wieloletnich przed uszkodzeniami związanymi z działaniem niskiej temperatury. Celem ściółkowania jest także poprawa parametrów gleby m.in. regulacja poziomu pH oraz dostarczenie do podłoża naturalnego nawozu w postaci związków próchniczych. Co więcej, ściółkowanie korą sosnową jest skuteczną ochroną przed nadmiernym wzrostem chwastów.

Jakie są rodzaje kory sosnowej?

Korę sosnową dzielimy na:

  • korę sosnową niesortowaną,
  • korę sosnową sortowaną,
  • korę świeżą i kompostowaną.

Kora niesortowana jest to mix różnych frakcji dodatkowo zanieczyszczona patykami, gałązkami itp. Jest bardzo często sprzedawana u nas w sklepach.

Kora sortowana jest to kora poddana obróbce; jest pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń, dzięki procesowi sortowania dzielimy ją na różne frakcje, przez co uzyskujemy produkt o najwyższej jakości. 

Każda kora powinna być przekompostowana, w żadnym przypadku nie powinniśmy stosować kory świeżej, ponieważ  zawiera zanieczyszczenia organiczne w postaci różnych grzybów i robactwa, a także podczas kompostowania zabiera azot z gleby.

Korę sortowaną dzielimy na 4 frakcje:

  • kora  mielona frakcja 0,1-1 cm
  • kora  drobna frakcja 1-2 cm
  • kora  średnia frakcja 2-5 cm
  • kora gruba frakcja 5-10 cm 

Jak stosować korę sosnową w ogrodzie?

Kompostowana kora sosnowa doskonale sprawdzi się w każdym ogrodzie. Możemy stosować ją zarówno na klombach i rabatach w celu ograniczenia wzrostu chwastów oraz nadmiernego wysychania gleby, jak i na ogrodowych ścieżkach, co pomoże zachować atrakcyjny wygląd przydomowej przestrzeni i zaoszczędzić czas niezbędny w celu przeprowadzania zabiegów pielęgnacyjnych. Jest ona cennym materiałem użyźniającym i poprawiającym strukturę gleby, dlatego warto stosować ją w przypadku zbitego i zbyt ciężkiego podłoża. Warto jednak pamiętać, że do użyźniania stosowana jest kora mielona.

Po wymieszaniu kory sosnowej z ziemią zapewnia ona optymalne warunki wzrostu i rozwoju roślin kwasolubnych np. niezwykle dekoracyjnych i chętnie sadzonych w ogrodach i na tarasach różaneczników oraz roślin iglastych i krzewów owocowych m.in. borówek. Ściółkowanie korą zapewnia też dodatkowe korzyści - zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem chorobotwórczych patogenów, dbając o dobrą kondycję i nienaganny wygląd roślin.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS