Kora jako element ozdobny ogrodu

Urządzanie domu, wyposażenie, elewacja to wszystko bardzo ważne. Wymaga estetyki i smaku. Jednak gdy już wszystko to zrobiliśmy, pozostaje nam ogród, który powinien być wypielęgnowany. Cala przestrzeń, która otacza nasz dom, powinna być dekoracyjna, a zwłaszcza jego frontowa część. Nawet jeśli mamy mały ogródek, można go zaprojektować w bardzo funkcjonalną posesję.

Należy pamiętać, ze jeśli nie możemy poświęcić mu dużo czasu na pielęgnację, wybieramy rośliny mniej wymagające. Bardzo ważnym elementem w ogrodzie jest ściółkowanie, chroni glebę przed rozwojem chwastów. Jednocześnie chroni przed mrozem i przegrzewaniem gleby oraz nadmiernym parowaniem i wysychaniem podłoża, co daje oszczędność wody do podlewania. Najpopularniejszym materiałem na ściółkowanie jest kora, która służy również jako dekoracja. W celu polepszenia właściwości gleby oraz jej zakwaszenia należy stosować korę kompostową. Dla użyźnienia gleby najlepszym wyborem będzie kora sosnowa, którą oferuje KOR-DREW Sędek Dariusz. Firma jest producentem, prowadzi sprzedaż hurtową i detaliczną, posiada w swojej ofercie korę sosnową sortowaną oraz kompostową.

Kora, która pokrywa powierzchnie, powinna mieć odpowiednią warstwę, przyjmuje się w granicach 5-10 cm. Należy pamiętać, że za gruba warstwa może doprowadzić do zgnicia gleby, co będzie miało efekt odwrotny do zamierzonego. Natomiast zbyt mała, może doprowadzić do rozwiania przez wiatr.

Rodzaje kory sosnowej

Kora to odpady z różnych rodzajów drewna, w zależności od grubości drzewa. Rodzaje kory możemy podzielić na  grubo, średnio i drobno mieloną oraz świeżą i kompostową. Świeża, czyli taka, która pochodzi z obróbki natomiast kompostowa, przechodzi proces rozkładania, który trwa ok. 2 lat. Kora kompostowa zawiera składniki odżywcze, wybierana jest do zakwaszania gleby dla roślin kwasolubnych, wzbogaca glebę w próchnicę. Korę sosnową możemy zakupić luzem lub w workach 80-litrowych, który wystarcza na ok. 1 m2 powierzchni. Do ściółkowania bardzo dobrym wyborem jest kora, gdyż daje wiele korzyści. Stosunkowo niedroga, wydajna, a jednocześnie praktyczna. Dodaje uroku, ładnie wygląda i ma wiele właściwości wpływających na glebę.

Świeża kora sosnowa ma jasną barwę i jest bardziej dekoracyjna jednak pozbywa glebę azotu, gdyż w trakcie rozkładu bakterie pobierają azot z podłoża. Natomiast kora kompostowa posiada więcej składników pokarmowych, znacznie lepiej magazynuje wodę, niemniej jednak jest mniej dekoracyjna, posiada ciemniejszą barwę.

Kora drobno mielona jest podatna na rozwianie przez wiatr, dlatego głównie stosuje się ją jako dodatek do podłoża i ściółkowania niższych roślin. Natomiast kora grubo mielona bardziej prezentuje się przy dużych roślinach, może być stosowana w bardziej wietrznych miejscach. Najlepsza jest jednak średni mielona, gdyż nadaje się praktycznie do każdego rodzaju roślin. Wykorzystuje się ją pod krzewy, drzewka iglaste, jak również azalie i wrzosy.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS