Jakie znaczenie ma frakcja kory?

Kora drzew iglastych jest bardzo popularnym materiałem ściółkującym. Dzięki niej możemy nie tylko ograniczyć wzrost chwastów, które wpływają na estetykę ogrodowych klombów, ale także wzbogacić podłoże w cenne związki próchnicze. Kora drzew to także doskonały sposób na naturalne zakwaszenie gleby, co jest konieczne w przypadku sadzenia roślin kwasolubnych. Wyjaśniamy, jak frakcja kory wpływa na możliwości jej zastosowania.

Po co stosuje się korę w ogrodzie? 

Kora znajduje szerokie zastosowanie w naszych ogrodach. Jest zarówno sposobem na poprawę ich estetyki, jak i poprawę warunków glebowych. Zasadniczo stosuje się korę z trzech powodów:

  • w celu poprawy estetyki rabat,
  • w celu ograniczenia wzrostu chwastów,
  • w celu ograniczenia nadmiernego wysychania gleby i jej przemarzania w sezonie zimowym.

Powyższe zastosowanie znajduje zwykła kora drzewna, jednak warto też wspomnieć o korze przekompostowanej. To dzięki niej można wzbogacić podłoże w niezbędne związki próchnicze. Tyle teorii, teraz skupmy się na praktyce, bo nie każda kora nadaje się do konkretnego zastosowania. Aby móc wybrać frakcję kory względem jej zastosowania, trzeba zdecydować się na zakup kory sortowanej.

Frakcja kory a jej zastosowanie

Kora jest dostępna w 3 podstawowych frakcjach. Wyróżniamy:

  • frakcję grubą (50-100 mm),
  • frakcję średnią (20-50 mm),
  • frakcję drobną (<20 mm).

Do frakcji drobnej zalicza się także korę mieloną (0,1-10 mm).

Poszczególne frakcje kory różnią się nie tylko wyglądem, ale także zastosowaniem. Kora gruba jest najczęściej stosowanym materiałem ściółkującym w przypadku roślin o dużym pokroju np. drzew. Kora średnia to idealny materiał do ściółkowania gleby w celach dekoracyjnych. Ten rodzaj kory ładnie pokrywa podłoże, zapobiegając wzrostowi chwastów. Pozwala też ograniczyć nadmierne wysychanie gleby. Dobrze prezentuje się w przypadku roślin o średnim pokroju. Kora drobna nadaje się do ściółkowania podłoża w przypadku niewielkich roślin, jednak powinna być wymieszana z korą o średniej frakcji, bo może ulegać wywiewaniu. Stosowana jest także jako podkład pod inne frakcje kory oraz nadaje się w celu rozluźnienia gleby i ochrony korzeni roślin przed przemarzaniem. Kora mielona może być mieszana z podłożem w celu jego rozluźnienia i zwiększenia przepuszczalności. Może być też stosowana jako podkład pod grubsze frakcje kory.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS