Jak prawidłowo przesadzać storczyki?

Storczyki to jedne z ulubionych roślin domowych Polaków, a naszą sympatię zaskarbiły sobie dzięki długiemu okresowi kwitnienia oraz różnorodnym kolorom kwiatostanów. Warto jednak wiedzieć jak i w jakim okresie przesadzać storczyki, bo dzięki temu będą mogły cieszyć nasze oczy dłużej.

Co do zasady, storczyki powinno się przesadzać co około dwa lata. W tym czasie może bowiem dojść do przerostu korzeni. Poza tym warto profilaktycznie przesadzić storczyk z uwagi na zbitą ziemię uniemożliwiającą korzeniom pobieranie substancji odżywczych, sól gromadzącą się w glebie przez nawożenie rośliny oraz narastanie grzybów na ścianach donicy. 

Storczyki, podobnie jak i inne rośliny, najlepiej przesadzać wiosną, kiedy regeneracja uszkodzonych części roślin przebiegać będzie najszybciej. Jednak jeśli na storczyku dostrzega się obecność insektów lub grzybów nie warto zwlekać i lepiej przesadzić go bez względu na porę roku. 

Przesadzanie storczyka krok po kroku

1. Jakiś czas przed przesadzaniem warto roślinę podlać, by korzenie nie łamały się pod wpływem dotyku.

2. Należy przygotować nową doniczkę i specjalistyczne podłoże z dodatkiem kory sosnowej pod storczyki.

3. Wyciągamy roślinę z donicy, a jeśli jest taka potrzeba, to rozcinamy plastikową osłonkę.

4. Następnie delikatnymi ruchami należy pozbyć się starego podłoża.

5. Usuwamy zgniłe, złamane lub przerośnięte korzenie.

6. Na dno doniczki wsypujemy niewielką ilość nowego podłoża.

7. Trzymając delikatnie roślinę w doniczce zasypujemy warstwowo korzenie.

Ważne, by pozbyć się kwiatostanu przed zmianą podłoża. Jeśli roślina akurat kwitnie, warto nawet obciąć kwitnący pęd. Poza tym należy pamiętać, by nie ugniatać ziemi już po zasadzeniu rośliny na nowo. Po paru dniach można storczyka podlać, a po kilku tygodniach zacząć nawozić.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS