Czym się kierować przy wyborze grubości kory?

Kora drzewna z rosnąca popularnością wykorzystywana jest do ściółkowania wielu kwasolubnych roślin, jak m.in.: iglaków, azalii, wrzosów, różaneczników i wielu innych krzewów ozdobnych. Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się do tego korę sosnową. Zainteresowanie tym materiałem wynika z wielu zalet, jakie oferuje ściółkowanie nią roślinności ogrodowej. Do najważniejszych z nich należą: poprawa wyglądu przestrzeni ogrodowej, ograniczenie rozrostu chwastów i innych niepożądanych roślin, poprawa jakości gleby oraz zabezpieczenie gleby i korzeni przed mrozem i suszą.

Jak wybrać korę odpowiedniej grubości do swojego ogrodu?

Najczęściej wybieraną korą ściółkową do ogrodów jest kora z drzew iglastych, szczególnie kora sosnowa. Poza tym, że kora iglasta ma naturalnie kwaśny odczyn, to dodatkowo często jest nawożona wapniem, co zwiększa jej potencjał w poprawianiu jakości gleby. Co więcej, dużo lepiej wygląda, co jest nie bez znaczenia, biorąc pod uwagę, że ogrodnicy ściółkują głównie ze względów estetycznych.

Dwie najważniejsze kategorie przemielenia kory to frakcja drobna i gruba. Wyróżnia się dodatkowo frakcję średniozmieloną. Drobna frakcja najczęściej stosowana jest w miejscach wyeksponowanych, ze względu na swój atrakcyjny wygląd. Gruba, z kolei, częściej wykorzystywana jest w przestrzeniach pod dużymi krzewami i drzewami, które koroną znacznie przykrywają glebę. Gruba kora głównie spełnia funkcję praktyczną: zabezpiecza i uzdatnia glebę. Dodatkowo gruba kora wolniej się rozkłada, przez co nie ma potrzeby jej częstego uzupełniania, podczas gdy niestety z korą drobną trzeba to robić regularnie. Co więcej, drobna kora  może być niekiedy wywiewana przez wiatr, więc ściółkując warto zastanowić się nad tym czynnikiem.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS