Czy kora sosnowa jest przyjazna dla środowiska?

Wypielęgnowany przydomowy ogród jest doskonałym miejscem do wypoczynku, a jego utrzymanie dla wielu osób staje się prawdziwą pasją. Uzyskiwanie odpowiednich rezultatów wymaga jednak nie tylko prawidłowego doboru sadzonych roślin i dużego nakładu pracy, ale także właściwego dbania o ich kondycję przez zapewnienie im optymalnych warunków do wzrostu. Jednym ze sprawdzonych sposobów poprawy stanu roślin jest ściółkowanie podłoża. Materiałem, który nadaje się do tego idealnie, będzie kora sosnowa. Przekonajmy się, dlaczego warto jej używać i sprawdźmy, czy jest ona ekologiczna.

Dlaczego w ogrodach stosuje się korę sosnową?

Ważny elementem dbania o rośliny jest stosowanie właściwie dobranego materiału do ściółkowania. Choć w tym celu można korzystać z różnych substancji, z reguły najlepiej sprawdza się ekologiczna kora sosnowa. Jest ona rozsypywana na powierzchni ziemi między roślinami, co daje możliwość zminimalizowania niebezpieczeństwa pojawienia się i rozprzestrzeniania się chwastów. Kora pomoże w skutecznej w ochronie gleby przed nadmiernym nasłonecznieniem, a tym samym zredukuje zjawisko parowania wody znajdującej się w gruncie. Wpłynie to na zmniejszenie częstotliwość podlewania roślin i ułatwi im przetrwanie ewentualnej suszy. Rozścielenie kory zabezpieczy korzenie uprawianych roślin przed ryzykiem przegrzania. Nie można też zapominać, że ściółkowanie korą to także metoda na przeciwdziałanie erozji gleby powodowanej przez silne opady oraz wiatr. Rozkładanie kory sosnowej to również metoda na zwiększenie estetyki ogrodu.

Kora sosnowa a ekologia

Kora sosnowa to wyrób naturalny, który stosuje się jako surowy bądź przekompostowany. Warto pamiętać, że jej rozkład dostarcza roślinom koniecznych składników odżywczych m.in. niezbędnego azotu. Będzie też zabezpieczała zasoby wody znajdujące się w gruncie, jej rozścielenie wywrze więc pozytywny wpływ nie tylko na uprawę, ale także stosunki wodne na danym terenie. Warto podkreślić, że w korze do ściółkowania nie ma żadnych sztucznych dodatków.

Wróć


MASZ PYTANIA?
NAPISZ DO NAS